img

آرشيو بلاگ


صفحه اصلي/بلاگ

ورزش و نقش بازدارندگي از اعتياد

ارسال شده توسط admin در 24 آذر 1395

img

علم پزشکي علاوه بر معاينات و تجويز داروها و اعمال جراحي که در مورد بيماري هاي مختلف انجام ميدهد، از ورزش نيز به عنوان وسيله اي در جهت بهبود و سلامتي بيماران بهره ميبرد. ورزش و فعاليت جسماني، روشي براي ارتقا سلامت و پيشگيري از بيماريهاي جسمي است، ورزش به دليل تحرک زياد و فعاليت بدني مي تواند سلامت انسان را تضمين کرده و باعث شادي و نشاط و بالا بردن اعتماد به نفس به خصوص در معتادان شود، افرادي که از آمادگي و توان جسمي خوبي برخوردار هستند، در فعاليت هاي اجتمعاتي و فردي موفق ترند، زيرا اين افراد از شادابي، انرژي و سلامت بيشتري برخوردارند. همچنين انجام ورزش هاي اصولي و صحيح مي تواند ابزاري براي پيشگيري و عدم تمايل به سمت اعتياد باشد.

ورزش سرعت متابوليسم بدن را افزايش مي دهد، در نتيجه نسبت به وقت استراحت انرژي در بدن با کارآيي بيشتري مي سوزد و مصرف مي شود، ذخاير چربي بدن را سوزانده و بافت هاي ماهيچه اي را مي سازد، سلول هاي ماهيچه اي از نظر متابوليکي فعال هستند ولي سلول هاي چربي غير فعال اند، ورزش اسيد هاي چرب آزاد را افزايش مي دهد و بدن چربي هاي غذايي را بهتر فرايند و مصرف ميکند.

با اين وجود، مصرف دوز بالاي اين گونه داروها منجر به سردرگمي و گيجي، ناتواني در صحبت کردن، سرگيجه، افزايش ضربان قلب و فشار خون، کاهش هوشياري و مرگ مي شود.

ورزش با تعرق و افزايش ضربان قلب، کاهش اضطراب و افسردگي را موجب مي شود، ورزش مستمر به طوريکه بدن شروع به تعرق کند، باعث افزايش تراوش آنزيمهاي اندورفين، آنکفالين و دينورفين که خاصيت تسکين دهندگي دارند مي شود و در نتيجه فرد از لحاظ روحي و فکري به همان اندازه سلامت جسمي احساس شادابي و سلامتي مي کند و سبب افزايش انبساط خاطر و تقويت روحيه مي شود، به طور کلي زمانيکه فرد توسط ورزش به روحيه اي با نشاط دست يافته و بر اضطرابها و افسردگي هاي خود غلبه نمود، نيازي به مواد مخدر ندارد.

هورمون رشد که باعث ايجاد انگيزه و شور و شوق زندگي در فرد مي شود در سن 20 سالگي حداکثر تراوش خود را دارد و طبق تحقيقات متخصصين در هر 10 سال، 15 درصد از تراوش اين هورمون کاسته مي شود، در حاليکه ورزش مرتب ميزان تراوش هورمون رشد را در سنين بالا در بدن تنظيم مي کند.

از ديگر فوايد ورزش مستمر، کاهش چربي مضر خون و افزايش چربي مفيد خون است که اين امر از تجمع چربي داخل عروق و تنگي و انسداد رگ ها جلوگيري ميکند و در مجموع از وقوع سکته هاي قلبي و مغزي و افزايش فشار خون چلوگيري مي کند.

زمانيکه در اثر ورزش سيستم ايمني بدن قوي تر شد، سلول هاي سرطاني نيز کمتر خود را نشان مي دهند و اين امر موجب کاهش احتمال بروز سرطان در افراد است.

کليات مواد

ارسال شده توسط admin در 10 مهر 1395

img

با تغيير تدريجي شيوه زندگي بدنبال پيشرفت تمدن ، همانگونه که بشر از رفاه بيشتري برخوردار مي شود عوارض و معضلات نيز رخ مي نمايد . زماني  انسانها به شيوه اي سنتي و ابتدائي زندگي مي کردند و مسائل و مشکلات جمعي و رواني شان را نيز سنتي حل مي کردند اما با تغيير شيوه زندگي به شکل امروزي و جديد گاهي مسائلي ايجاد مي شود که حل آن از عهده بسياري از افراد خارج است .

بروز بيماريهاي رواني و سير تدريجي آن منجر به ايجاد رفتارها و عادت هايي در انسان مي شود که بعضاً کنترل و ترک آن بسيار مشکل و گاهي غيرممکن است .

زماني  انسانها به شيوه اي سنتي و ابتدائي زندگي مي کردند و مسائل و مشکلات جمعي و رواني شان را نيز سنتي حل مي کردند اما با تغيير شيوه زندگي به شکل امروزي و جديد گاهي مسائلي ايجاد مي شود که حل آن از عهده بسياري از افراد خارج است .

اعتياد انسان به مصرف مواد و داروها از جمله اين عادت هاست . طبق آخرين آمارها در کشور 5000000 نفر از افراد حداقل يک بار مصرف مواد مخدر را تجربه کرده اند و 2000000 نفر معتاد به آن هستند . سير پيشرونده اعتياد به مواد و ترويج روشهاي مصرف غيربهداشتي آن همچون تزريق مواد مخدر با سرنگ مشترک منجر به بروز بيمايهاي لاعلاجي همچون ايدز مي شود که بيش از 70000000 نفر را در جهان گرفتار نموده است و در کشور ما نيز بيش از 14000 نفر به آن آلوده اند . مجموعه مسائل موجود ، دست اندرکاران و آگاهان را مي بايست وادار به برنامه ريزي و اقدامات مناسب جهت كنترل معضلات اجتماعي نمايد . يکي از استراتژي هاي مهم مبارزه با بروز معضلات اجتماعي ، آموزش و اطلاع رساني است . ما نيز به نوبه خود کوشيده ايم سهمي کوچک در آگاهي رساني به جوانان و هم وطنان داشته باشيم و با ترسيم روشهاي پيشگيري و درمان معضل اعتياد ، قدمي هر چند کوچک براي کمک به هم وطنان خود برداريم .

کليات مواد

انواع مواد

  • خانواده حشيش : حشيش ، چرس ، بنگ و ....

  • خانواده مخدرها : ترياک ، هروئين ، کراک هروئين ، مورفين ، کدئين و ...

  • خانواده محرکها : متاآمفتامين ( يا شيشه ) ، ريتالين و ...

  • خانواده کوکائين : کوکائين و کراک کوکائين

  • خانواده توهم زاها : LSD يا اسيد ليزرژيک ، اکستازي و ...

  • خانواده مواد استنشاقي : چسب ، بنزين ، تينر و ...

داروها

  • داروهاي مخدر يا محرک مثل ترکيبات کدئين ، ديفنوکسيلات ، ترامادول ، ريتالين ، فن فلورامين ، پزودوافدرين و ...

  • داروهاي خواب آور مثل خانواده بنزوديازپين ها شامل ديازپام ، اکسازپام ، لورازپام ، فلورازپام و .... يا خانواده فنوباربيتال

  • الکل و مشروبات الکلي

تاثيرات منفي اعتياد به مواد مخدر

ارسال شده توسط admin در 10 مهر 1395

img

اعتياد به مواد مخدر مي تواند تاثير مخربي بر روح، روان و رفتار انسان بگذارد و زندگي فرد معتاد را نابود کند. تاثيرات منفي مصرف دراز مدت مواد مخدر مي تواند عواقب جبران ناپذيري به همراه داشته باشد. به علت مصرف مواد مخدر فرد معتاد خانواده و شغلش را از دست مي دهد. آسيب هاي جسمي يا مرگ مي تواند نتيجه رفتارهاي بي پروايي باشد که به وسيله مصرف مواد مخدر گريبان فرد معتاد را مي گيرد.

عملکرد ذهني

به گزارش پايگاه اطلاع رساني پيشگيري نوين، نتايج بررسي هاي دانشمندان موسسه ملي اعتياد به مواد مخدر آمريکا نشان مي دهد مواد مخدر با مختل کردن انتقال دهنده هاي عصبي و شيميايي بر مغز تاثير مي گذارند. مصرف مواد مخدر مي تواند با افزايش شديد ميزان دوپامين - انتقال دهنده عصبي درگير با احساسات - بر احساس لذت و حرکات بدن تاثير بگذارد.

با اين وجود، مصرف دوز بالاي اين گونه داروها منجر به سردرگمي و گيجي، ناتواني در صحبت کردن، سرگيجه، افزايش ضربان قلب و فشار خون، کاهش هوشياري و مرگ مي شود.

مشکلات شخصي

اکثر معتادان به علت مصرف مواد مخدر حس مسئوليت پذيري شان را از دست مي دهند، از محل کار اخراج مي شوند و افت تحصيلي شديدي را تجربه مي کنند. مواد مخدر به علت تغيير رفتار و بحث و جدل سبب ايجاد اختلاف و مشکل در خانواده، روابط اجتماعي، شغلي و ... مي شود. برخي از معتادان با سهل انگاري شان - تنها گذاشتن آنها در خانه براي ساعت هاي متمادي - فرزندان شان را به خطر مي اندازند.

رفتارهاي خطرناک

افرادي که کنترل خويش را در مصرف مواد مخدر از دست مي دهند خود را در موقعيت هاي خطرناک قرار مي دهند. آنها خود را در معرض خطر ( رانندگي پس از مصرف مواد مخدر يا ارتباط جنسي با افراد متفاوت ) قرار مي دهند. عدم مراقب معتادان از خويش سبب مي شود آنها خود را در موقعيت هاي سرشار از خشونت گرفتار کنند. رفتارهاي نادرست مانند سرقت پول و ... براي تامين هزينه خريد مواد مخدر منجر به دستگيري معتادان توسط پليس مي شود.

خطرات مواد مخدر خياباني

مواد مخدر خياباني که در کمترين زمان ممکن تهيه مي شوند بيشترين آسيب را به روج و جسم فرد مصرف کننده وارد مي کنند. آمفتامين ها به معتادان انرژي و قدرت مي دهد اما ضربان قلب و فشار خون مصرف کنندگان جوان را افزايش مي دهد. تاري ديد، سردرد، تشنج، تعريق و اختلال خواب از نشانه ها و علايم مصرف آمفتامين هاست. توهم يا پارانوياي شديد نتيجه مصرف بلند مدت آمفتامين هاست. مصرف کوکائين سبب افزايش ضربان قلب، فشار خون، تنفس و حرارت بدن مي شود. مصرف کوکائين و کراک سبب بروز نارسايي هاي جسمي و روحي دردناک مي شوند. نوسانات خلقي نتيجه مصرف بلند مدت ماري جوآناست. فرد معتاد شاد است اما به ناگاه خسته و افسرده مي شود.

خطرات بالقوه

برخي افراد داروهاي ضد سرماخوردگي و سرفه مصرف مي کنند تا از خواص خواب آور آنها لذت ببرند. به اعتقاد دانشمندان بايد اين افراد را نيز در زمره معتادان جاي داد. با اين وجود، مصرف دوز بالاي اين گونه داروها منجر به سردرگمي و گيجي، ناتواني در صحبت کردن، سرگيجه، افزايش ضربان قلب و فشار خون، کاهش هوشياري و مرگ مي شود.

نکاتي در مورد درمانهاي غلط و خطرناک

ارسال شده توسط admin در 10 مهر 1395

img

- اعتياد بعنوان بيماري پيچيده و سخت نياز به يک درمان تخصصي و دقيق دارد . لذا بجز پزشکان ، روانشناسان و افراد دوره ديده هيچکس صلاحيت درمان اعتياد را ندارد .

 - استفاده از داروهاي خطرناک و بعضاً اعتيادآور همچون اکستازي ، مواد محرک همچون شيشه ، استفاده از مخدرهاي قويتر مانند هروئين نه تنها کمکي به درمان اعتياد نمي کند بلکه مشکل را دوچندان خواهد کرد .

 - استفاده از مشروبات الکلي يا حشيش در درمان اعتياد جايگاهي ندارد و مي تواند خطراتي را براي بيمار در بر داشته باشد .

 - استفاده از داروهاي مخدر تزريقي همچون تمجيزک ، نورجيزک ، ترامادول تزريقي در درمان اعتياد به هيچ عنوان توصيه نمي شود و شديداً اعتيادآور است .

 - استفاده و مصرف داروهايي همچون کدئين ، ترامادول ، ديفنوکسيلات و ... بعلت اعتيادآوري ممنوع است و عوارض کبدي و کليوي فراواني  به همراه دارد .

 - استفاده و مصرف داروهايي همچون کدئين ، ترامادول ، ديفنوکسيلات و ... بعلت اعتيادآوري ممنوع است و عوارض کبدي و کليوي فراواني  به همراه دارد .

خطرات مصرف خودسرانه داروهاي ترک اعتياد

بوپرنورفين و متادون : اين داروها مخدر بوده و در صورت عدم مصرف اصولي و تحت نظر پزشک اعتيادآور است . بعلت دفع کند اين دارو و تجمع دارو در بدن خطر مسموميت با اين داروها وجود دارد .

کلونيدين : اين دارو با اينکه مخدر نيست و ليکن سوء مصرف آن اعتيادآور است .

کساني که مشکلات مربوط به فشار خون ويا بيماريهاي قلبي دارند و همچنين خانم هاي باردار مي بايست فقط با تجويز پزشک از اين دارو استفاده کنند .

اين دارو سبب خشکي دهان ، خواب آلودگي و افت فشار خون مي شود .

نالترکسون : يا داروي ضد مخدر که براي ايجاد انزجار و تنفر از مصرف مواد بين عوام مصرف گرديده دارويي بسيار مفيد در عين حال بسيار خطرناک است . در صورت مصرف غيراصولي اين دارو مخصوصاً در فرد مصرف کننده خطر مرگ وجود دارد .

توصيه هاي درماني

در خاتمه اين بحث نظر خوانندگان محترم را به نکات ذيل جهت افزايش موفقيت در درمان جلب مي کنيم :

 - قبل از شروع درمان انگيزه کافي و قوي براي درمان داشته باشيد در غير اين صورت بعلت عدم موفقيت در درمان دچار سرخوردگي و کاهش اعتمادبه نفس خواهيد شد .

 - جهت درمان حتماً به پزشکان دوره ديده و يا مراکز داراي مجوز دولتي يا خصوصي زير نظر وزارت بهداشت و يا سازمان بهزيستي مراجعه نماييد .

 - دقيقاً به توصيه هاي پزشک گوش فرا داده و از تغيير دستور دارويي جداً بپرهيزيد و از مصرف همزمان داروهاي ترک اعتياد و ساير داروها بدون اطلاع و تجويز پزشک خودداري کنيد .

 - در صورت بارداري ، وجود بيماري قلبي ، تنفسي ، بيماريهاي اعصاب و روان ، بيماريهاي کبد همچون هپاتيت ها و بيماريهاي کليوي حتماً پزشک معالجتان را مطلع کنيد .

 - در طول درمان از نظرات و مشورت روانشناسان ، مطالعه کتب روانشناسي عمومي و تفکر در خصوص اعتياد استفاده کنيد .